Yer Tutucular

Kaybedilmiş olan süt dişlerinin yerlerinin kaybedilmemesi için yapılan, sabit ve hareketli olabilen apereyler yer tutucular olarak adlandırılır.

Çürüme veya farklı sebeplere bağlı olarak, süt dişlerinin ağıza veda etmesi durumunda oluşan boşluğu dolduran ve kalıcı dişlerin ağız içerisinde tamamen yerini alma süresine kadar süt dişlerinin ağız içerisinde kaymadan, yer değiştirmeden yerinde kalmasını sağlayan uygulamadır.

Takılıp, çıkarılabilen yer tutucular, çocukların ağzına uygun olarak hazırlanmaktadır. Çocuklar ağız içerisinde bulunan yer tutuculara birkaç gün içerisinde kolayca adapte olabilirler.

Yer Tutucuların hareketli ve sabit olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Tedaviye başlandığında ve tedavi devam ederken en önemli nokta; yer tutucular takıldıktan sonra parmak veya dille yerinden oynatılmamasıdır. Tedavi bittikten sonra, hareketli yer tutucular hiçbir zorluk olmadan çıkarılabilirken, sabit yer tutucuların mutlaka diş hekimi tarafından çıkarılması gerekir.

Unutulmamalıdır ki ; yer tutucular dişleri normal pozisyonda tutarak ileride oluşabilecek ortodontik problemlerin önüne geçer.

Diğer Tedavilerimiz